W potocznym języku często te dwa wymienione w tytule pojęcia stosuje się zamiennie. Owszem – te dziedziny są ze sobą silnie powiązane, jednak transport i logistyka to nie jest to samo. W tym tekście spróbujemy omówić czym zajmują się firmy transportowe i logistyczne a także ustalić najważniejsze różnice pomiędzy nimi.

Zadaniem firmy transportowej, niezależnie od tego, czy zajmuje się przewożeniem towaru czy też żywych ludzi, jest przede wszystkim dowiezienie ładunku z punktu A do punktu B. Zadanie firmy logistycznej jest natomiast nieco bardziej złożone – chodzi tu nie tylko o przewiezienie, ale również zorganizowanie podróży, a więc zapewnienie pomieszczeń magazynowych, przeładunku i wielu innych rzeczy. Nieco upraszczając można to przedstawić w ten sposób, że logistyk odpowiada za towar gdy znajduje się on na statku, gdy zostaje rozładowany na nabrzeże, gdy trafia do magazynu i gdy zostaje załadowany do ciężarówek. Wiele firm logistycznych na każdym z wymienionych etapów korzysta z pomocy podwykonawców, choć z racji ponoszonej odpowiedzialności niektóre z nich decydują się na zakup własnej infrastruktury. Firma transportowa natomiast jest odpowiedzialna za ładunek wtedy, gdy znajdzie on się już w jej środkach transportu, a najważniejszym jej zadaniem będzie dowiezienie ładunku na miejsce o odpowiednim czasie.

Pojawienie się statku w uproszczonym opisie działania firmy logistycznej nie jest przypadkowe, podobnie jak fakt, że większość dużych firm logistycznych w Polsce ma swoje siedziby lub przynajmniej oddziały w miastach portowych. Droga morska stanowi najtańszą i najbardziej efektywną drogę transportu dużych ilości towarów, zwłaszcza sprowadzanych z innych kontynentów. Jak można się domyślić logistycy działają zazwyczaj na znacznie większą skalę od transportowców, często też firmy transportowe które dynamicznie się rozwijają ewoluują w firmy logistyczne.

Założenie i prowadzenie firmy transportowej jest zazwyczaj znacznie prostsze niż założenie i prowadzenie przedsiębiorstwa logistycznego. Dlaczego? Wspomnieliśmy już wyżej o tym, że logistycy zazwyczaj działają na większą skalę i już to zwiększa poziom trudności. To jednak nie wszystko – aby transportować towar wystarczą ciągniki siodłowe i naczepy – wiele firm zaczyna mając do dyspozycji zaledwie dwa – trzy takie pojazdy i dopiero później rozbudowuje flotę. W przypadku firmy logistycznej niezbędne jest również wynajęcie powierzchni magazynowej lub wybudowanie własnych magazynów, ewentualnie nawiązanie kontaktów z podwykonawcami którzy pomogą w dokonaniu frachtu, przeładunku i magazynowaniu. Zarządzanie takim podmiotem jest naprawdę skomplikowane i wymaga ogromnej wiedzy. Właśnie dlatego w firmach logistycznych często zatrudnia się specjalistów z różnych dziedzin, podczas gdy firmie transportowej potrzebni są przede wszystkim kierowcy i dyspozytor – w mniejszych podmiotach tą ostatnią rolę, szczególnie na początku rozwoju przedsiębiorstwa, gra zazwyczaj właściciel firmy.

W potocznym języku wymienne używane pojęć „firma transportowa” i „firma logistyczna” jest bardzo częste i choć wprowadza pewien pojęciowy zamęt – jeśli popełnimy taki błąd to najprawdopodobniej zostaniemy przez przedsiębiorcę zrozumiani. Gdy jednak zajmujemy się którąś z tych dziedzin zawodowo, taka pomyłka może już świadczyć o naszej niekompetencji i zostać przez potencjalnego kontrahenta bardzo źle odebrana. Dlatego jeśli prowadzimy firmę logistyczną lub transportową, albo po prostu w takiej pracujemy, to powinniśmy trzymać się ściśle definicji.

Polecamy: https://mistralsport.pl/rowery.html