Logistyka i transport międzynarodowy to gałąź gospodarki, która w naszym kraju w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. Wynika to przede wszystkim z tego, że Polska leży na trasie wielu ważnych szlaków transportowych, między innymi z Rosji i krajów dawnego Związku Radzieckiego i Azji do Europy. Ważną zaletą polskich przewoźników jest również bardzo dobra jakość świadczonych usług przy niezwykle atrakcyjnej z punktu widzenia zachodniego przedsiębiorcy cenie. Wszystko to sprawia, że skala na jaką działają polskie firmy logistyczne jest coraz większa a na rynku pojawia się wiele nowych podmiotów.

Większość działających w Polsce firm logistycznych zaczynała od operacji na małą skalę – na początku takie przedsiębiorstwa kupowały po dwa – trzy ciągniki siodłowe wraz z naczepami i obsługiwały maksymalnie jednego klienta. Tuż po wejściu do Unii Europejskiej, gdy granice zostały otwarte, zapotrzebowanie rynku na tani transport prowadzony przez Polaków było ogromne. Nawet jeśli z początku brakowało nieco jakości, to jednak przewoźnicy bardzo szybko uczyli się stosowanych na zachodzie metod i dostosowywali swoje procedury do wymagań bogatych klientów, w wyniku czego branża logistyczna rosła i nadal rośnie stopniowo zyskując dominującą pozycję w Europie.

Tak naprawdę aby wykonać operację logistyczną nie trzeba dużo inwestować. Poszczególne etapy frachtu mogą być przeprowadzane przez podwykonawców, nie ma więc nawet konieczności kupowania własnych pojazdów czy tworzenia nowych powierzchni magazynowych – wystarczy wynająć te już istniejące od innych firm. Niezwykle ważny jest jednak dobór kontrahentów – muszą być bezapelacyjnie rzetelni, bo za wszelkie ich błędy będziemy odpowiadali mu sami. Wszelkie spóźnienia, uszkodzenia towaru lub problemy z uzyskaniem odszkodowania przy szkodzie transportowej rzutują na naszą markę i takich sytuacji powinniśmy bezwzględnie unikać, niezależnie od tego, czy reprezentujemy firmę na dorobku, czy też duży podmiot o ugruntowanej pozycji na rynku. Polscy logistycy szybko wypracowali metody, które pozwoliły na zmaksymalizowanie efektów i zminimalizowanie kosztów.

Mimo, że firma logistyczna może pracować nawet nie posiadając własnej infrastruktury, to jednak wiele podmiotów zdecydowało się ją stworzyć. Dzięki temu mają znacznie większą kontrolę nad tym co dzieje się z transportowanym przez nie towarem i mogą znacznie szybciej korygować wszelkie nieprawidłowości jakie się pojawiają. Praktyka wygląda w ten sposób, że im mniej jest pośredników pomiędzy przedsiębiorstwem, które rzeczywiście wykonuje fracht, a klientem, tym łatwiej wszystko zorganizować, tym mniej pojawia się zakłóceń podczas przekazywania sobie informacji przez reprezentantów tych firm. Polskie firmy logistyczne często dysponują nie tylko własną flotą samochodów, ale również własnymi magazynami i bazami przeładunkowymi na terenie całej Europy.

Standard usług dostarczanych przez polskie firmy logistyczne stale rośnie, podobnie jak wymagania finansowe ludzi, którzy pracują na ich sukces. Mimo to oferowane przez Polaków ceny pozostają niskie i jeszcze przez bardzo długi czas będą dla przedsiębiorców z krajów tzw. starej Unii bardzo atrakcyjne. Jeśli wyrównanie poziomu cen w ogóle nastąpi, to nie stanie się to wcześniej niż za kilkanaście – kilkadziesiąt lat, do tego czasu polska logistyka nadal powinna zdobywać nowe rynki. Chyba że wydarzy się coś niespodziewanego, takiego jak chociażby przymusowe podwyżki pensji dla kierowców przejeżdżających przez teren Niemiec, które zostały wprowadzone wyraźnie po to, aby ograniczyć ekspansję polskiego transportu międzynarodowego.