Sprawny transport kruszyw to możliwość realizacji wszelkich zaplanowanych prac budowlanych. Kruszywa dostarcza się na plac budowy najczęściej w ogromnej ilości. Wymaga to zastosowania właściwych pojazdów transportujących, które muszą charakteryzować się nie tylko wysoką ładownością, lecz także odpowiednią zwinnością na placu budowy.

Popularne kruszywa na budowę

Najbardziej popularnymi kruszywami wykorzystywanymi na placu budowy są piach oraz żwir. Są to kruszywa, które służyć mogą do przygotowania zapraw murarskich, lecz również do podsypywania fundamentów, utwardzania gruntu. Na placu budowy przydatne są także kamienie polne, tłuczeń oraz gruz. Dzięki nim można tworzyć między innymi drogi dojazdowe do działki, ale także utwardzić teren dookoła nieruchomości. Oszczędza się dzięki temu stosowanie betonu oraz innych materiałów budowlanych. Podkreślić należy również, że zastosowanie kruszyw podczas utwardzania gruntu zwiększa efektywność prac, a także doskonale stabilizuje podłoże i przygotowuje je poddasze prace. Jednak transport kruszywa obejmuje również transport węgla, miału oraz ekogroszku. Transportowanie surowców energetycznych jest najbardziej intensywne w okresie jesieni oraz zimy. Wówczas wyrasta zapotrzebowanie na węgiel oraz inne materiały opałowe.

Jakie pojazdy wykorzystuje się do transportu kruszyw?

Kruszywa przewożone do placu budowy powinny być transportowane z użyciem specjalistycznych pojazdów. Bardzo często mogą być to naczepy wywrotki, które podczepiane są do ciągników siodłowych. Niestety są to pojazdy, które mogą mieć problemy z poruszaniem się po niewielkich placach budowy, ale również w przypadku inwestycji drogowych. Wówczas lepiej jest wybierać samochody ciężarowe, które posiadają zamontowaną z tyłu skrzynię ładunkową. Mogą być to ciężarówki na cztery osie oraz na 3 osie. Natomiast ich ładowność wynosi nawet powyżej 20 ton. Z wykorzystaniem ciężarówek do transportu kruszyw może także ograniczać koszty przeliczając na jednostkę dostarczonego materiału. Ponadto ciężarówki posiadają także napęd na dwie, 3 lub nawet 4 osie. To zaś sprawia, że pojazdy te mogą poruszać się nawet w trudnym terenie. Natomiast dojazd na miejsce, do którego transportuje się kruszywo nierzadko jest bardzo utrudniony. Tym samym planowanie transportu kruszyw wymaga wyboru odpowiednich pojazdów. Jednak wybór rodzaju transportu zależy także od rodzaju kruszywa. Najbardziej wymagające są kamienie, a także tłuczeń, który należy transportować w pojazdach o silnych burtach.