W Polsce branża logistyczna i transportowa jest bardzo silna – ze względu na stosunkowo niewysokie ceny po usługi przedsiębiorstw zlokalizowanych w naszym kraju sięgają podmioty z całej Europy. Ze względu na to, do jakiego stopnia rozrósł się ten rynek, liczba obecnych na nim ofert może przyprawiać o zawrót głowy. Komuś, kto zawodowo nie zajmuje się logistyką a tylko szuka dostawcy usługi na tyle rzetelnego, aby można mu było zaufać, może być trudno zdecydować się na konkretną firmę. W niniejszym tekście zastanowimy się nad tym, po czym poznać dobrą firmę logistyczną a także nad tym, co ewentualnie powinno nas zaalarmować.
W przypadku firmy logistycznej, podobnie jak właściwie w każdej innej branży, niezwykle ważny jest kontakt z klientem. Jeśli jesteśmy zainteresowani ofertą i chcemy uzyskać jakiekolwiek informacje na jej temat, to mamy prawo liczyć na to, że potencjalny kontrahent odpowie nam na nie rzetelnie i w miarę możliwości szybko. Najlepiej, aby firma logistyczna udostępniała telefon, pod który rzeczywiście dałoby się dodzwonić (obecność niedziałających numerów w internetowych ogłoszeniach jest niestety na porządku dziennym – takie ogłoszenia należy omijać szerokim łukiem). Jeśli jednak telefon jest zajęty, spróbujmy skontaktować się mailowo. Odpowiadanie na maile w ciągu kilku godzin jest nierealne, jednak odpowiedź w ciągu 24, maksymalnie 48 godzin możemy już uznać za standard.
Dobrym prognostykiem jeśli chodzi o współpracę z daną firmą jest również wydelegowanie konkretnego pracownika, który ma się nami opiekować. Taki pracownik powinien udostępnić nam kontakt bezpośrednio do siebie i być w miarę możliwości do naszej dyspozycji – praktyka ta jest stosowana coraz częściej ze względu na dużą ilość sytuacji niestandardowych, jakie zawsze pojawiają się podczas prowadzenia działań logistycznych. Opiekun konkretnego klienta jest zorientowany w zleconych przez niego operacjach, zna historię kontaktów z firmą logistyczną i dzięki temu łatwiej mu się z klientem porozumieć. Dzięki temu możemy uniknąć sytuacji, w której naszą sprawą zajmuje się kilkunastu pracowników, którym trzeba z osobna tłumaczyć specyfikę zlecenia lub działalności.
Dla wielu firm, zwłaszcza młodych, nie dysponujących jeszcze zbyt dużymi środkami, bardzo ważna będzie również cena. To istotne kryterium, jednak w żadnym wypadku nie należy go traktować jako jedynego istotnego. Ważniejsza od ceny powinna być dla nas opłacalność. Niskie ceny oferują często firmy logistyczne obecne na rynku od niedawna, które nie mają jeszcze rozbudowanej bazy klientów ani renomy – obniżanie cen to dla nich jedyna szansa w walce o klienta. Świeżych i tanich firm logistycznych nie można w zupełności skreślać, bo często tworzone są przez kompetentnych i dobrze przygotowanych ludzi którzy doświadczenia zdobywali latami w innych przedsiębiorstwach, jednak w praktyce firma o ugruntowanej pozycji, nawet jeśli jej ceny są wyższe, okazuje się rozwiązaniem bezpieczniejszym. Takie firmy mają zasoby i doświadczenie wystarczające do tego, aby dobrać metody transportu do potrzeb klienta, a także wypracowane procedury reagowania na wszelkie nieprzyjemne okoliczności.
Ostatnią rzeczą, o jaką koniecznie należy spytać przed nawiązaniem współpracy z firmą logistyczną, jest kwestia ubezpieczenia – firma logistyczna powinna bezapelacyjnie mieć przynajmniej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia działalności, a po przyjęciu zlecenia powinna albo samodzielnie wykupić ubezpieczenie transportowe, albo przynajmniej zaproponować nam wykupienie takiego ubezpieczenia za dodatkowe pieniądze.
Najnowsze komentarze