Posiadanie prawa jazdy często wystarczy to tego, żeby zdobyć posadę kierowcy, jednak aby ją utrzymać może już okazać się niewystarczające. Żeby stać się dobrym zawodowym kierowcą będziemy musieli nabyć kilka niezwykle istotnych umiejętności. O jakiego rodzaju umiejętnościach mowa? Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju auto prowadzimy – czy jest to taksówka, karetka, autobus czy ciężarówka.
Kwestią niezwykle istotną dla każdego kierowcy jest orientacja w terenie. Wbrew powszechnej opinii nie jest to zdolność wrodzona, ale umiejętność, którą można wyćwiczyć w praktyce. Do czego potrzebna jest nam orientacja w terenie? Po pierwsze – dzięki niej łatwiej będzie nam ominąć wszelkiego rodzaju zatory drogowe czy inne zakłócenia ruchu. Po drugie – dzięki niej łatwiej będzie nam rozłożyć sobie trasę w taki sposób, aby do minimum ograniczyć ryzyko spóźnienia. Po trzecie – jeśli dobrze orientujemy się w terenie to nie zgubimy się nawet w nieznanej sobie okolicy
.
Kolejną umiejętnością jest opanowanie pojazdu. W przypadku samochodów osobowych nie jest to szczególnie trudne – mają niewielkie rozmiary i już po 30 godzinach wyjeżdżonych w ramach kursu na prawo jazdy powinniśmy kontrolować je na tyle, aby uniknąć problemów. Im większe auto tym większy problem – prawo jazdy na ciężarówki jest znacznie trudniej zdobyć, jednak nawet jeśli nam się to uda to bardzo możliwe, że prowadzony przez nas samochód w praktyce niejednokrotnie nas zaskoczy. Panując nad pojazdem jesteśmy w stanie prowadzić go po optymalnej trajektorii skutecznie unikając kolizji czy zajmowania nieswojego pasa, potrafimy zaparkować go w każdej możliwej pozycji, bez zagrożenia dla innych uczestników ruchu czy ładunku.Jeżdżąc tirem nauczymy się tego wszystkiego dopiero w praktyce.
Ważną umiejętnością dla zawodowego kierowcy jest zdolność do podejmowania szybkich i właściwych decyzji w zaskakujących sytuacjach. Przede wszystkim musimy umieć w porę reagować na wszelkie pojawiające się na drodze zagrożenia – pieszych, którzy nagle wybiegają pod koła, zwierzęta przebiegające przez drogę, innych kierowców którzy łamią przepisy etc. Sytuacją niestandardową, w której trzeba zachować zimną głowę, jest również zatrzymanie przez służby mundurowe – policję lub np. służby celne. Dobry kierowca powinien wiedzieć kiedy z mundurowymi można dyskutować, a kiedy okaże się to kiepskim pomysłem. Osoby kontaktowe, budzące sympatię sprawdzą się na tym polu lepiej niż ponurzy introwertycy.
Zawodowy kierowca powinien również mieć przynajmniej podstawową wiedzą na temat mechaniki. Podczas przemierzania długich tras powinien mniejsze usterki być w stanie usunąć samodzielnie, a jeśli awaria okaże się poważniejsza – to dobrze byłoby, aby przynajmniej był w stanie namierzyć jej źródło i dobrze wybrać firmę do której zgłosi się po pomoc. Jeśli wiemy w jaki sposób nasz pojazd działa, to również o wiele łatwiej jest nam go prowadzić w sposób bezpieczny i ekonomiczny, co dla naszego pracodawcy będzie miało kluczowe znaczenie. Jeżeli dostaliśmy pracę kierowcy i nic nie wiemy o aucie którym będziemy jeździć, powinniśmy to jak najszybciej nadrobić.
Najnowsze komentarze