Planując zakup używanego pojazdu, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Na rynku jest wiele nieuczciwych sprzedawców, którzy tuszują wypadkową historię pojazdu czy cofają liczniki. Jednak, gdy będziesz wiedział, na co zwrócić uwagę, bez problemu kupisz używane auto w dobrym stanie.

Zbyt niska cena

Nie bez przyczyny mówi się, że okazja czyni złodzieja. Gdy cena samochodu jest zbyt niska, powinno być to podejrzane. W przypadku, gdy upust wynosi 5 tysięcy lub więcej niż ok. 15 procent ceny nowego auta powinno nas to zastanowić. Może oznaczać to, że ktoś chce szybko pozbyć się samochodu, ponieważ ma on ukryte wady lub pochodzi z kradzieży. Warto więc unikać dobrych okazji, bo po czasie może okazać się, że nie były one wcale takie dobre.

Przegląd auta

Najlepszym rozwiązaniem jest przegląd auta w warsztacie. Jednak pamiętajmy, że warsztat powinien wybrać kupujący, nie sprzedający. Cześć rzeczy możemy również sprawdzić samemu przed przyjazdem do warsztatu. Najłatwiej zacząć od sprawdzenia, czy auto odpala. Będąc już w samochodzie, powinniśmy sprawdzić, czy działają wszystkie systemy, a podczas jazdy czy nie zapala się żadna kontrolka. Warto również zwrócić uwagę, czy działa klimatyzacja. Powinno się zwrócić uwagę na stan tapicerki i kierownicy. Gdy są one powycierane, a na liczniku widzimy zaledwie 100 tys. km, oznacza to, że z pewnością ktoś przy tym liczniku manipulował. Można również wykonać prosty test na kawałku prostej, pustej drogi. Wystarczy puścić kierownicę, a auto nie powinno być znoszone na boki.

Wizyta w warsztacie

Samodzielny przegląd to nie wszystko. Wprawne oko specjalisty z pewnością zauważy to, co mogłeś przeoczyć. Przede wszystkim powinno się poprosić o wykonanie podstawowego zestawu badań diagnostycznych. Ważne jest również, aby sprawdzony został układ hamulcowy. Przy okazji warto również zapytać o to, jak długo będziesz mógł używać najważniejszych elementów jak klocki czy płyny. W przypadku używanego auta kontroli wymaga również układ kierowniczy. Pod kątem ewentualnych wycieków mechanik powinien sprawdzić silnik, skrzynię biegów, dyferencjał i przeguby półosi. W przypadku usterki któregoś z tych podzespołów warto zapytać się, jaki jest koszt ich naprawy bądź wymiany, ponieważ może okazać się, że kosz takiej operacji sprawi, że kupno auta stanie się nieopłacalne. Na koniec warto również poprosić mechanika o podłączenie auta do komputera diagnostycznego w celu sprawdzenia elektroniki, szczególnie tej sterującej silnikiem. Niestety bardziej szczegółowe badania osprzętu silnika są kosztowne, więc warto zdecydować się na nie w wypadku gdy kupujesz drogi samochód, wyjaśnia ekspert ze sklepu motoryzacyjnego CenterCar.

Zakup używanego auta pozwala często zaoszczędzić nieco pieniędzy bądź wybrać lepsze auto w cenie dla nas o wiele bardziej przystępnej. Należy jednak pamiętać, że istnieje ryzyko, że ktoś chce nas oszukać. Warto więc skorzystać z pomocy znajomego mechanika, który wykona dla nas przegląd auta oraz sprawdzić historię pojazdu na podstawie numeru VIN, oraz daty pierwszej rejestracji. Informacji tych powinien nam udzielić właściciel pojazdu.