W dzisiejszym artykule – drugiej części serii o korzyściach wynikających z raportowania na podstawie numeru VIN podpowiemy w jaki sposób uzyskać dostęp do raportów i analiz, a także na co zwrócić uwagę podczas wyboru firmy pośredniczącej. Zapraszamy do lektury!

W jaki sposób sprawdzić numer VIN?

W celu sprawdzenia numeru VIN niezbędnego do analizy historii pojazdu możemy skorzystać z dwóch podstawowych możliwości. Pierwsza z nich to oczywiście dowód rejestracyjny pojazdu – numer VIN zawsze znajduje się w polu oznaczonym literą E. Inna metoda polega na znalezieniu tabliczki na stałe przyczepionej do wnętrza nadwozia pojazdu. Jej ulokowanie w dużej mierze zależne jest od marki, a czasem nawet od konkretnego modelu. W większości przypadków tego rodzaju tabliczki szukać należy w okolicach prawego przedniego fotela, lewej strony podszybia, prawego – środkowego, bądź prawego – przedniego słupka karoserii, w komorze silnika, na prawym nadkolu oraz na prawej ramie nośnej auta. W wielu przypadkach występowanie tabliczki w ramach danego modelu i marki może być wielokrotne, dlatego jej znalezienie jest banalnie proste.

car

Rosnąca świadomość sprzedających

Warto podkreślić, że świadomość sprzedających o rosnącej bazie pojazdów w rejestrze zwiększa się. Właśnie dlatego część z nich umieszcza numer VIN np. w ogłoszeniu. Jeśli numeru nie ma w treści ogłoszenia wówczas możemy mieć do czynienia z oszustem, bądź osobą, która zwyczajnie owej świadomości nie posiada. Wówczas warto zapytać sprzedającego wprost o tytułowy numer – jeśli nie ma niczego do ukrycia, z pewności zgodzi się na jego udostępnienie. W ten sposób możemy zaoszczędzić sobie długiej i bezowocnej podróży w celu przeprowadzenia oględzin.

Jak uzyskać dostęp do raportu?

car2

Dostęp do bazy raportów związanych z historią auta mają firmy pośredniczące. Są to przedsiębiorstwa stacjonarne oraz internetowe dzięki którym w kilka minut możemy uzyskać dostęp do potężnej bazy aut. Wystarczy wpisać 17-cyfrowy kod numeryczny do odpowiedniego okienka, a następnie uzyskać informacje o tym, czy auto znajduje się bazie. Na podstawie tej informacji możemy dokonać płatności, która pozwoli nam uzyskać pełny dostęp do raportu historii naszego pojazdu. Koszt operacja waha się w zależności od oferty w granicach 20-100zł. Raport w formacie PDF zazwyczaj wysyłany jest na email podany w procesie rejestracji po potwierdzeniu płatności. Cała operacja trwa maksymalnie kilkanaście minut i jest wyjątkowo prosta w przeprowadzeniu.
Coraz więcej osób korzysta z możliwości dostępu do historii pojazdu na podstawie numeru VIN. Rośnie także liczba firm zajmujących się prowadzeniem tego rodzaju baz. Konkurencyjność sprawia, że usługi tego typu są coraz tańsze, zaś kierowcy mają możliwość dostępu do skrupulatnej i szczegółowej analizy na podstawie raportów w prosty i błyskawiczny sposób.