W dzisiejszym artykule będziemy kontynuować ten ważny wątek z uwzględnieniem procesu rejestracyjnego. Dodatkowo stworzyliśmy listę pojazdów, których sprowadzanie odradzamy. Zapraszamy do drugiej części artykułu!

Proces rejestracji pojazdu

Przechodząc pozytywnie weryfikacje związane z zakupem oraz transportem samochodu kolejnym etapem są kwestie formalne związane z zarejestrowaniem pojazdu. Okazuje się, że proces rejestracyjny jest nieco bardziej wymagający niż w przypadku zakupu auta w Polsce, a nawet innych krajach europejskich. W procesie rejestracji pojazdu sprowadzonego ze Stanów Zjednoczonych niezbędne jest przygotowanie następujących dokumentów – wniosku o rejestrację pojazdu, dotychczasowego dowodu rejestracyjnego, dowodu odprawy celnej i przewozowej, dokumentu własności pojazdu, bądź świadectwa pojazdu w zależności od faktu, czy jest to auto nowe, czy używane, amerykańskich tablic rejestracyjnych, oryginału faktury zakupu pojazdu, protokołu badań technicznych, zaświadczenia o pozytywnym ich wyniku, paszportu, bądź dowodu osobistego oraz świadectwa dopuszczającego pojazd do poruszania się po europejskich drogach, mówi ekspert z https://www.centercar.pl/. Warto podkreślić, że wszystkie wyżej wymienione dokumenty powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego, bądź właściwego konsula.

cars

Których aut nie należy sprowadzać?

W Polsce, innych krajach europejskich, tak jak i w Stanach Zjednoczonych nie brakuje na rynku motoryzacyjnym oszustów i lichwiarzy. Odradza się zatem zakup aut bez aktu własności, bądź z aktem nieunormowanym pod względem prawnym. Właśnie dlatego nie powinniśmy brać pod uwagę aut zawierających następujące wpisy :
– certyficate of destruction – auto całkowicie zniszczone
– parts only – auto wyłącznie do rozbiórki
– bill of sale – brak aktu własności
– non repairable – auto nie może być odbudowane
Aby ustrzec się podobnych – negatywnych sytuacji warto mimo nieco wyższej ceny skorzystać z oferty pośrednika. O walorach takiego wyboru mówi nam ekspert – Henryk Łopata.
„Jeśli mamy już upatrzone auto, wówczas firma pośrednicząca zadba o jego odbiór, transport i wszelkie formalności towarzyszące transakcji. Najpierw go kupi, potem zapakuje i dostarczy na własny plac, po czym trafi on do portu początkowego. Firma pośrednicząca ponadto będzie śledzić jego transport do portu końcowego łącznie z załatwieniem formalności dotyczących oclenia i opłat skarbowych. Na koniec pojazd przyjedzie na lawecie pod nasz adres. Operacja będzie w pełni bezpieczna i efektywna…”