Stan techniczny naszego samochodu ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo nasze oraz innych użytkowników drogi. Nie możemy bagatelizować nieprawidłowości, które dostrzegamy podczas użytkowania. Aby zmobilizować wszystkich kierowców do regularnego dbania o dobrą kondycję pojazdów, wprowadzono obowiązkowe okresowe badanie techniczne. Stacja diagnostyczna jest miejscem, do którego należy się udać przynajmniej raz  w roku, aby sprawdzić stan techniczny naszego pojazdu.

Co sprawdza diagnosta na przeglądzie technicznym pojazdu ?

Przede wszystkim bada się elementy, które mają duży wpływ na bezpieczne poruszanie się po drodze. Sprawdza się prawidłowe ustawienie świateł i sprawność wszystkich żarówek, które można też wymienić na miejscu. Zużycie opon, korozje elementów konstrukcyjnych, stan szyb również jest sprawdzany, a gdy wykryje się nieprawidłowości, auto zostaje odesłane na przymusową naprawę.

spray

Układ hamulcowy i zawieszenie sprawdzane są równie dokładnie. Mierzy się skuteczność hamulców i ich siłę, aby nie było problemów przy gwałtownym hamowaniu. Monitoruje stan amortyzatorów oraz identyfikuje luzy w zawieszeniu, które mają bezpośredni wpływ na sterowność samochodu i zachowanie auta na drodze.
Większość aut poruszających się na naszych drogach ma kilkanaście lat. Nie bez powodu mierzona jest emisja spalin, a normy są ciągle zaostrzane ze względu na ekologię.

Gdy pojawią się usterki zagrażające bezpieczeństwu na drodze, dowód rejestracyjny zostanie zabrany. Nie możemy się poruszać tak niesprawnym samochodem, a stacja diagnostyczna wyda pozytywną opinię przeglądu technicznego, po wszystkich niezbędnych naprawach.

car

Kiedy udać się na stację diagnostyczną ?

Nie tylko przeglądem okresowym zajmują się stacje diagnostyczne. Kupując samochód, który nie był jeszcze nigdy zarejestrowany w Polsce, udajemy się  na przegląd rejestracyjny. Kiedy chcemy zamontować hak holowniczy, to również musimy się udać do diagnosty, który stwierdzi jego prawidłowy montaż. Gdy podczas kontroli policji na drodze, zostanie nam zatrzymany dowód rejestracyjny z powodu niesprawności samochodu, po odpowiednich naprawach, pomoże nam stacja diagnostyczna.